Fashion and art rules the world.

Yunanistan ve Türkiye, hapis cezasına çarptırılan Yunan askerlerine karşı ‘sözlerin savaşını’ yükseltti

Yunanistan ve Türkiye, hapis cezasına çarptırılan Yunan askerlerine karşı ‘sözlerin savaşını’ yükseltti

ATİNA – Agence France-Presse

Greece, Turkey ramp up ‘war of words’ over jailed Greek soldiers

Yunanistan ve Türkiye, hapis cezasına çarptırılan Yunan askerlerine karşı ‘sözlerin savaşını’ yükseltti
Türkiye ile Avrupa Birliği İşleri Bakanı Ömer Çelik, Yunanistan ile Ege Denizi’nde ve Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki son askeri harekatlarla ilgili açıklamalarında “siyasi komedyen” olarak adlandırılan Türkiye ile Avrupa Birliği İşleri Bakanı Ömer Çelik ile Ankara ve Atina arasında gerginlik devam etti.

Yunanistan Savunma Bakanı unvanını taşıyan bu “siyasi komedyen” sürekli olarak provokasyon yapıyor. Sessiz kaldığında, Yunan hükümeti, Türkiye’ye karşı askeri güçlenmeyi geliştiren bu provokatörün onayını onayladı, ”diye ekledi. Çelik, 8 Nisan’da Twitter hesabında İngilizce yazdı.

“Yunanistan Savunma Bakanı unvanını taşıyan tarafsız politik komedyenlerin ifadesi, Yunan hükümetinin meselesidir. AB tarafından kınanması gereken ifadeler bunlar ”dedi.

Yunanistan ‘ın savunma bakanı, Yunan Silahlı Kuvvetleri’ nden 7 bin hizmet üyesinin Doğu Ege Denizi’ndeki adalara ve Yunanistan ‘ın kuzeydoğusundaki bir sınır bölgesine taşınarak Türkiye’ nin gerginliklerinin arttığını söyledi.

‘Provokatif ve adaletsiz ifadeler

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Yunan yetkililerin Türkiye’deki hapsedilen Yunan askerleri hakkındaki “kışkırtıcı ve haksız” sözlerini patlatmak için Twitter’a gitti.

“Bazı Yunan bakanlarının Türkiye hakkında adaletsiz ve kışkırtıcı ifadeleri Yunanistan’ın yararına değildir. Türkiye’nin zayıflık pozisyonu göz önünde bulundurulduğunda, bilge ve ileri görüşlü olanlar için doğru bir yol değil ”diye belirtti Bozdağ, 7 Nisan’da.

Türkiye’nin Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek için “olumlu adımlar attığını” ancak “bazı Yunanlı politikacıların” iki ülke arasındaki ilişkiyi kırmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras 7 Nisan’da Türkiye’de hapse atılan iki askerin serbest bırakılmasını talep etti ve “şantaj yapmak için piyon” olmamasını savundu.

Documento gazetesine yaptığı açıklamada, “İnsan hayatı ve insan özgürlüğü iktidar oyunlarına ve şantajlara piyon olmayacak ve olmamalıdır” dedi.

Türkiye, 2 Mart’ta sınıra geçtikten sonra sınırı geçip iki Yunan askeri tutuklandı.

Yunanistan Pazar günü Ortodoks Paskalya kutlamalarından önce serbest bırakılmalarını ummuştu.

Türk basını, Edirne’nin kuzeyindeki Türk vilayetinde düzenlenen çiftin casusluk suçlamasıyla suçlandığını bildirdi. Ancak Atina, Türk makamlarının, suçlamaların yeterli kanıtlarını ya da hangi kanıtları temel aldıklarını iddia etmediklerini iddia ediyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: