Fashion and art rules the world.

Marmara Denizi’nde demirleyen İstanbul sahili köşküne çarpan gemi

Marmara Denizi’nde demirleyen İstanbul sahili köşküne çarpan gemi

İSTANBUL

Ship that crashed into Istanbul waterfront mansion moored in Marmara Sea

Marmara Denizi’nde demirleyen İstanbul sahili köşküne çarpan gemi
Marmara Denizi’nde 7 Nisan’da Boğaz’da bir yalı mahallesine çarpan bir kargo gemisi, deniz trafiğinden sorumlu olanlara karşı gerekli kovuşturmayı talep eden malikanenin sahipleri ile birlikte soruşturma için Marmara Denizi’nde demirlemişti.

“Kaza yapan gemi Ahırkapı çapa noktasına yönlendirildi. Olaydan dolayı herhangi bir kayıp veya deniz kirliliği yaşanmadı. Ana motorun aniden durması nedeniyle gerçekleşti ”dedi. İstanbul Valiliği’ne 7 Nisan’daki bir açıklamada.

Rusya’dan Suudi Arabistan’a giden 225 metrelik (740 ayak) bir gemi olan Malta bayraklı Vitaspirit, bir liman pilotu tarafından yönlendirildi.

Binanın çatısı ve üst katları çöktü ve televizyon resimleri bodrumun suya kaydığını gösterdi.

Görüntüler, Boğaz’ın Asya yakasındaki köşkün köşesiyle köşkte sıkışmış, bina çökerken havaya toz ve moloz bulutu gönderen dar gemi gösterdi.

“Bir korku filmi gibiydi. Kimse ne olduğunu anlayamadı. Bahçeye inmeden önce, binaya kadar olan gemi çoktan sürülmüştü, ”dedi. Aslı Zeynep Ertürer, köşkün sahibi olan ailenin üyelerinden biri.

“200 yıllık bir konaktır. Sürekli diş ve çivi ile savaştığımız bir yapıdır. Dış kısımlar bir şekilde tamir edilebiliyor ancak içeride korumaya çalıştığımız birçok değerli özelliği kaybettik ”diyor Doğan Haber Ajansı 8 Nisan’da.

Aile, avukatlarından Nazlı Selek’e göre, deniz güvenliğinden kim sorumlu olursa olsun şikayette bulunacak.

“Halktan destek bekliyoruz. Bu ulusal servet için tüm devlet kurum ve kuruluşlarından destek bekliyoruz. Sorumlu kişilerin soruşturulmasını ve soruşturmanın doğru yapılmasını beklemekteyiz ”dedi.

Türkçede yayla olarak bilinen su kenarındaki konaklar, İstanbul üzerinden geçen ve Avrupa ile Asya’yı ayıran suyolunun en tarihi ve pahalı mülkleri arasında yer alıyor.

Ahşap Hekimbaşı Salih Efendi konağı, 19. yüzyılda Osmanlı soylular tarafından yaptırılmıştır.

“Yönetilebilir risk”

Boğaziçi, dünyanın en yoğun kargo şeritlerinden biridir ve 2017 yılında 42.000 askeri, deniz ve ticari gemi tarafından aktarılmıştır.

Hükümet, bu tür kazaların riskinin, İstanbul’a yönelik, trafiği çekecek ve Boğaz üzerindeki baskıyı azaltacak planlı ve büyük ölçüde tartışmalı yeni kanalını inşa etme ihtiyacını gösterdiğini söylüyor.

İstanbul merkezli bir Türk deniz uzmanı ve Boğaziçi Deniz Haberleri internet sitesi editörü Cem Devrim Yaylalı, Boğaz’da böyle bir olayın her zaman bir risk olduğunu söyledi ancak kaçınılması gerekiyordu.

“Risk var ama sistemin tüm parçaları gerektiği gibi çalışıyorsa yönetilebilir” dedi.

 
“Bu, Gemi Trafik Hizmetinin [gemiler için trafik kontrolü], pilotların ve gemilerin ekiplerinin ve makinelerinin ilan edildiği şekilde çalışması gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda güvenlik standartları ve teknoloji geliştikçe, son yıllarda çok daha az sayıda olmakla birlikte, Boğaz’da son yıllarda bir gemi nakliyesi sorunu yaşanmıştır.

En kötü olaylardan biri, Yugoslavyalı bayraklı tanker Petar Zoranic ile haftalarca süren ateşe sebep olan Yunan Gemisi Dünya Armonisi arasındaki ölümcül Aralık 1960 çarpışmasıydı.

Türk Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 1963 yılında, bir İstanbullu ailenin bir Sovyet gemisinin oturma odasına girdiği “İstanbul: Anılar ve Şehir” anısına “anma töreninde ve kentte” ünlü olarak anılmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: