Fashion and art rules the world.

Türk lider Erdoğan, Rusya ile yapılan füze anlaşmasının son olduğunu söyledi

ANKARA, Türkiye (AP) – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya’nın uzun menzilli füze savunma sistemini satın alma planının, birtakım NATO müttefiklerinden gelen endişeleri bir kenara çekerek “bir anlaşma” olduğunu söyledi.

Erdoğan, 18 Mart seçimlerinden bu yana yaptığı ilk dış ziyaret için Ankara’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ortak bir basın toplantısında ortaya çıktı. Hem savunma sistemi anlaşması hem de Putin’in ziyareti, Türkiye ile Rusya arasındaki yoğunlaşan bağların altını çiziyor.

Aralık ayında, Türkiye’nin Rusya’nın uzun menzilli S-400 füze savunma sistemini satın alması için bir anlaşma imzaladılar ve Türkiye’nin bazı NATO üyelerinden bazılarına kaşlarını ulaştırdılar.

Erdoğan, “S-400’lerle ilgili bir anlaşma yaptık. Bu konu kapalı. Yapılan bir anlaşma” dedi.

İki ülke arasındaki ısınma ilişkileri, Rusya ile Batı arasındaki bir Rus eski casusluğunun Britanya’daki zehirlenmesi üzerindeki kaynak ilişkilerinin tersine duruyor. Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle ilişkileri, insan hakları meseleleri ve Suriye’deki Kürt militanlarına yönelik askeri harekâtları üzerinde de kötüleşmiştir.

Türk lider, “Türk-Rus işbirliğini zehirlemeye yönelik girişimler” den bahsetti ve şunları ekledi: “Tanrı’ya şükürler olsun ki bu zorlu testler başarı ile ilerledi. Her başarısız provokasyonla, ilişkilerimiz, demir gibi su ile söndükten sonra su ile güçlendirildi.”

Putin, Rusya ‘nın S-400 füzelerini daha hızlı bir şekilde üreteceğini ve daha önce Ankara’ nın talebi doğrultusunda daha hızlı teslim etmeyi planladığını söyledi.

“Bu yüksek verimli sistemlerin dağıtımını hızlandırmaya karar verdik” diye ekledi.

Daha önce, iki lider, Türkiye’nin Akkuyu’daki Akdeniz kıyısındaki Rusya tarafından inşa edilecek olan ilk nükleer santralinin inşasının başlangıcını sembolik olarak başlattı.

Putin, projeyi Rusya ve Türkiye arasındaki artan işbirliğinin bir sembolü olarak selamladı.

Rus lider, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen 2023 yılında ilk reaktörün başlatılması iddiasıyla karşı karşıyayız.” Dedi. “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu hedefe ulaşmak için gereken her şeyi yapmaya karar verdik.”

Erdoğan, santralin tüm reaktörler faaliyete geçmesinden sonra Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını söyledi.

Akkuyu fabrikası Rusya’nın nükleer enerji kuruluşu Rosatom tarafından inşa ediliyor. Projenin 20 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye ve Rusya, geleneksel ilişkilerin ve bölgesel meseleler arasındaki farklılıkların bir kenara daha yakın ilişkiler kurmak için bir kenara bırakıldı. Putin ve Erdoğan geçen yıl birkaç kez bir araya geldi ve düzenli olarak telefonda konuştu.

Çarşamba günü, Putin, Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Suriye’nin geleceğini görüşmek üzere Ankara’nın başkentinde bir zirve düzenlemeleri bekleniyor. Üç ülke, yedi yıllık savaşı sona erdirmek için bir dizi çabaya sponsorluk yapıyor.

İşbirliği, Suriye ihtilafında karşıt taraflara karşı pozisyonlara sahip olmakla birlikte geliyor. Moskova ve Tahran Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek verirken, Türkiye onu susturmaya çalışan güçleri destekledi.

Advertisements

Tagged as:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: