Fashion and art rules the world.

Türkiye’nin Erdoğan, ABD’nin ‘Şantaj’a Mahkeme Davası Üzerine Suçlamayacağını Söyledi’.

ANKARA (Reuters) – Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir İran üzerinde yaptırımdan kaçınmakla suçlanan bir Türk banka idaresinin davasında ABD tarafından “şantaja” uğramayacağını söyledi.

ABD savcılarıyla işbirliği yapan Türk-İran altın ticaretçisi Reza Zarrab, ABD’nin yaptırımlarından kaçınma planını mahkemede ayrıntılarıyla anlatan NATO müttefikleri Ankara ve Washington arasında zaten gergin ilişkiler kötüleşti.

Erdoğan, Türkiye’nin ilişkilerinin Birleşmiş Milletler kararları ile uyumlu olduğunu ve Ankara’nın Washington ile ittifakına karşı olmadığını söyledi.

“Biz ne yaptık, örneğin, vatandaşlarımız kışın soğuk olmasın diye anlaştığımız bir ülkeden doğal gaz satın aldık, diğer ülkeler gibi yalnızca BM’nin kararları bizi bağladı ve Türkiye bunları izledi. nokta, “diyerek doğu Muş ilinde iktidardaki AK Parti üyelerine söyledi.

Zarra, üç günlük ifadelerle Erdoğan da dahil olmak üzere üst düzey Türk siyasetçilere karıştı. Zarrab Perşembe günü yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın başbakan olduğu zaman İran’ın ABD yaptırımlarından kaçmasına yardımcı olmak için bir işleme yetkilendirdiğini söyledi.

Ankara, Türkiye’yi ve ekonomisini baltalamaya yönelik bir girişim olarak ifadesini aktardı ve daha önce bunun, geçen yılki darbe girişimini tasarladığını iddia ettiği ABD merkezli din adamı Fethullah Gülen’in ağının “net bir planı” olduğunu söyledi.

“Bu dava, okyanusta taşınan 17-25 Aralık arsasından başka bir şey değil, bizi affedin, ancak bu şantaja yenilmeyeceğiz” diyen Erdoğan, 2013 yılında hükümet yolsuzluğunun iddia ettiği ve rakiplerinin sorumlu tutulduğu iddiasıyla ilgili sızıntıları anlattı.

Erdoğan, mahkeme salonundaki iddialara henüz cevap vermese de, davayı Gülen’in liderliğindeki Türk hükümetini yıkma amaçlı siyasi amaçlı bir girişim olarak reddetti.

Türkiye, art arda Gülen’in iadesini istiyor ancak ABD’li yetkililer, darbedeki herhangi bir katılımı reddeden yaşlı din adamını iade etmeden önce mahkemelerin yeterli delil sunmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Gülen, 1999 yılından bu yana Pensilvanya’da kendini sürgün sürgünde yaşamıştır.

Advertisements

Tagged as:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: